Biuro Prasowe

I Ty możesz uratować komuś życie! – rejestracja dawców szpiku

Już w najbliższy weekend, 18 i 19 marca, w Tarasach Zamkowych odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku. W specjalnie zorganizowanej strefie na parterze, w godzinach otwarcia centrum handlowego, każdy chętny będzie mógł zarejestrować się w bazie DKMS i być może uratować życie chorym na nowotwory krwi!    

Białaczka to choroba, która w każdej chwili może ujawnić się u każdego z nas, niezależnie od wieku, płci czy statusu. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych krwi od niespokrewnionego dawcy. Podczas weekendowej akcji w Tarasach Zamkowych wszyscy chętni będą mogli zarejestrować się w bazie DKMS i pomóc ciężko chorym, oczekującym na przeszczep szpiku.

Potencjalni dawcy szpiku będą mogli zarejestrować się przy stoisku znajdującym się na placu eventowym, na parterze Tarasów Zamkowych, w godzinach otwarcia centrum handlowego. Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu krótkiego formularza i pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Wszystkie osoby, zarejestrowane podczas akcji, trafią do światowej bazy dawców i być może w przyszłości będą mogły podarować cząstkę siebie, tym samym dając szansę na życie osobom chorym na nowotwory krwi.

Jako potencjalny dawca szpiku zarejestrować się może każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg. Należy też mieć z sobą dokument z numerem PESEL! Na stronie internetowej DKMS http://www.dkms.pl/pl można sprawdzić, co ewentualnie stanowi przeszkodę do rejestracji.

- Lekarstwo mamy w sobie! Dla każdego z nas oddanie wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka to bardzo niewiele – być może dla osób chorych na nowotwory krwi jest to szansa na znalezienie dawcy. Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji w Tarasach Zamkowych – mówi Bartłomiej Cisek z Fundacji DKMS.

< powrót do poprzedniej strony